راهاندازی صرافی ارز دیجیتال واقعاً چقدر هزینه دارد؟
اگر از یک شرکت توسعه نرمافزار بپرسید ساخت یک صرافی متمرکز سفارشی چقدر هزینه دارد، پاسخ معمولاً 500,000 تا 1.5 میلیون دلار و 12 تا 18 ماه زمان توسعه است.
این قیمت فقط نرمافزار را پوشش میدهد. هزینه راهاندازی صرافی ارز دیجیتال شامل مجوز، قراردادهای نقدینگی و استخدام نیروی انطباق هم میشود؛ هزینههایی که پس از راهاندازی، هر سال تکرار میشوند.
این راهنما فقط دو مسیر ساخت مستقل را قیمتگذاری میکند: ساخت از صفر و استفاده از اسکریپت کلون. بازههای ترکیبی مانند 30,000 تا 350,000 دلار قیمت وایتلیبل را هم در همان عدد میگنجانند و درباره هیچیک از دو مسیر اطلاعاتی به دست نمیدهند.
نکات کلیدی
- در ساخت مستقل، مجوز، نقدینگی و نیروی انطباق بر عهده خود اپراتور میماند و قیمت نرمافزار تنها نخستین سطر بودجهای بسیار طولانیتر است.
- ساخت از صفر بیشترین هزینه و طولانیترین زمان را دارد. اسکریپت کلون ظرف چند هفته راهاندازی میشود، اما شما را به قالب خود محدود میکند.
- محل استخدام توسعهدهندگان بیش از هر تصمیم دیگری هزینه ساخت را تغییر میدهد؛ نرخ نیروهای ارشد در سال 2026 میان ایالات متحده و هند تقریباً پنج برابر تفاوت دارد.
- هر حوزه قضایی کارمزد مجوز و سرمایه بلوکهشده خود را دارد و هر تأمینکننده نقدینگی یک قرارداد جداگانه است. کارمزد وایتلیبل این اتصالهای نقدینگی را در یک سطر هزینه جمع میکند و مجوز را بر عهده شما میگذارد.
- حقوق کارکنان، میزبانی و تمدید الزامات انطباق ممکن است تا پایان نخستین سال فعالیت از هزینه توسعه پیشی بگیرد.
هزینه ساخت مستقل در مقایسه با گزینههای وایتلیبل چگونه است؟
در ساخت مستقل، هم فناوری و هم تعهدات نظارتی راهاندازی صرافی بر عهده شماست. در قرارداد وایتلیبل، فناوری در فاکتور فروشنده قرار میگیرد.
نهادهای ناظر، فارغ از اینکه کد را چه کسی نوشته است، راهاندازی صرافی را فعالیتی تحت نظارت میدانند. در بریتانیا، مقررات داراییهای کریپتو 2026 (Cryptoassets Regulations 2026) فعالیت صرافی را از 25 اکتبر 2027 مشمول اخذ مجوز از FCA میکند و پنجره ارسال درخواست قرار است از 30 سپتامبر 2026 باز شود. ثبت موجود تحت مقررات مبارزه با پولشویی بهطور خودکار به مجوز تبدیل نمیشود. ساخت مستقل همه مشکلات مهندسی پس از راهاندازی را هم به این جدول زمانی اضافه میکند.
پلتفرم وایتلیبل یک بکاند آزموده با کیف پولها، درگاههای پرداخت و بررسیهای احراز هویت مشتری (KYC) از پیش یکپارچهشده تحویل میدهد و طراحی UI/UX، پیکربندی و خود مجوز را بر عهده تیم شما میگذارد. در این مسیر، پلتفرم در حدود چهار هفته به مرحله راهاندازی میرسد، البته با هزینهای مخصوص به خود. ادامه این مقاله به ساخت مستقل میپردازد.
صرافی را از صفر بسازید یا با اسکریپت کلون؟
ساخت از صفر، کنترل منطق موتور تطبیق و معماری زیربنایی آن را در اختیار شما میگذارد. این کنترل نسبت به اسکریپت کلون هزینه بیشتر و زمان طولانیتری دارد.
نوع صرافی پیش از نوشته شدن هر خط کد، اندازه این هزینه را تعیین میکند. صرافی متمرکز ارز دیجیتال (CEX) بیشتر بودجه خود را صرف دفتر سفارش، تطبیق سفارشها و نگهداری دارایی مشتریان میکند. در صرافی غیرمتمرکز ارز دیجیتال، هزینه به سمت ممیزی قراردادهای هوشمند و تأمین اولیه استخرهای نقدینگی میرود. صرافی هیبریدی هر دو هزینه را دارد.
ساخت صرافی از صفر چقدر هزینه دارد؟
هزینه توسعه صرافی ارز دیجیتال در ساخت از صفر، طی 12 تا 18 ماه، 500,000 تا 1.5 میلیون دلار یا بیشتر است؛ بزرگترین سرمایهگذاری اولیه و طولانیترین زمانبندی در میان همه مسیرهای راهاندازی.
سه جزء بخش عمده این رقم را تشکیل میدهند:
- موتور تطبیق: 20,000 تا 50,000 دلار برای نسخه پایه و 100,000 تا 500,000 دلار برای موتوری که دهها هزار سفارش در ثانیه را پردازش کند
- یکپارچهسازی کیف پول گرم و سرد با تأیید چندامضایی، رمزگذاری دادهها و احراز هویت دومرحلهای برای دسترسی مدیریتی: 50,000 تا 200,000 دلار
- ممیزیهای امنیتی مستقل با هزینه 20,000 تا 80,000 دلار که پس از هر تغییر عمده باید تکرار شوند
از نظر هزینه نیروی کار، یکی از فروشندگان هزینه یک تیم توسعه 15 نفره را حدود 100,000 دلار در ماه برآورد میکند؛ یعنی 1.2 میلیون دلار برای یک سال توسعه، پیش از آنکه حتی یک معامله انجام شود.
اسکریپت کلون چقدر از هزینه راهاندازی میکاهد؟
اسکریپت کلون هزینه اولیه را به 5,000 تا 30,000 دلار و زمان راهاندازی را به یک تا سه هفته کاهش میدهد. بهای این سرعت، از دست دادن کنترل بر نحوه مقیاسپذیری پلتفرم است. معاملات اسپات با سفارشهای محدود بهصورت استاندارد ارائه میشود و معاملات مارجین و پلتفرمهای P2P معمولاً ماژولهای پولی جداگانهاند.
موتور معاملاتی، پنل مدیریت و لایه کیف پول در قالب یک بسته عرضه میشوند که پیشتر به اپراتورهای دیگر هم فروخته شده است. اگر آسیبپذیریای در یک نسخه پیدا شود، ممکن است در همه نمونههای دیگر همان اسکریپت هم وجود داشته باشد. مجوز استفاده از اسکریپت نیز بهندرت کد منبع را بهطور کامل در اختیار شما میگذارد.
در افق سهساله، این فاصله کمتر میشود. پشتیبانی فروشنده و تمدیدها سالانه 3,000 تا 10,000 دلار هزینه دارد؛ ممیزیای که اسکریپت هرگز نداشته، وقتی بانک یا نهاد ناظر آن را بخواهد، 5,000 تا 20,000 دلار هزینه دارد؛ و مهاجرت پس از آنکه کسبوکار از قالب بزرگتر شد، 50,000 تا 150,000 دلار یا بیشتر.
منطقه جغرافیایی تیم توسعه چه تأثیری بر هزینه ساخت صرافی دارد؟
پس از دامنه پروژه، محل استخدام توسعهدهندگان بزرگترین متغیر هزینهای است که در ساخت مستقل در اختیار شماست؛ متغیری که قیمت ثابت فروشنده آن را کاملاً پنهان میکند.
هزینه یک مهندس ارشد از طریق فروشنده در ایالات متحده حدود 192 دلار در ساعت و در هند 39 دلار است. در استخدام مستقیم هم این فاصله پابرجاست: هزینه تمامشده یک مهندس آمریکایی با همان سطح ارشدیت تقریباً 3.8 برابر همتای هندی اوست.
ترکیب تیم تعیین میکند چه مقدار از این فاصله به نفع شما باقی بماند. یک سرپرست فنی در آمریکا با یک تیم چهارنفره در هند، با احتساب همه هزینهها سالانه 540,000 تا 680,000 دلار هزینه دارد؛ در مقابل، اگر همین پنج نفر همگی در ایالات متحده استخدام شوند، هزینه به 1.05 تا 1.45 میلیون دلار میرسد.
هزینه تیمهای آمریکای شمالی و اروپای غربی چقدر است؟
آمریکای شمالی و اروپای غربی بالاترین هزینه مهندسی را در میان مناطق اصلی استخدام دارند. یک مهندس ارشد در ایالات متحده با احتساب همه هزینهها سالانه 248,000 دلار هزینه دارد، یا حدود 192 دلار در ساعت از طریق فروشنده. همین نقش در بریتانیا در استخدام مستقیم 144,000 دلار هزینه دارد.
ده مهندس با این رقم سالانه 2.5 میلیون دلار هزینه دارند؛ آن هم پیش از ثبت درخواست مجوز.
این هزینه بیشتر، دسترسی به مهندسانی را فراهم میکند که پیشتر سیستمهایی تحت مقررات مالی آمریکا یا بریتانیا تحویل دادهاند و ساعات کاریشان با نهاد ناظر و بانکهای شما یکی است.
هزینه تیمهای اروپای شرقی و آسیا چقدر است؟
کارفرمایان در اروپای شرقی و آسیا برای همان سطح ارشدیت بسیار کمتر میپردازند: با احتساب همه هزینهها، سالانه 115,000 دلار در لهستان، 88,000 دلار در رومانی و 66,000 دلار در هند. همین فاصله دلیل اصلی برونسپاری ساخت مستقل به این مناطق است. نرخها در لهستان از سال 2020 بین 35٪ تا 50٪ افزایش یافته و اکنون برای بسیاری از نقشها حدوداً در فاصله 15٪ از نرخهای شهرهای منطقهای بریتانیا قرار دارد.
فاصله منطقه زمانی خود را در سرعت تحویل نشان میدهد. تیمی که روزانه حدود یک ساعت همپوشانی کاری دارد، 15٪ تا 30٪ کندتر از تیمی با ساعات کاری یکسان تحویل میدهد و این یعنی چند ماه حقوق بیشتر در یک پروژه یکساله. بدون هیچ همپوشانی، چرخه بازبینی یکروزه به سه تا پنج روز میرسد.
چه هزینههایی برای مجوز، انطباق و نقدینگی باید در بودجه پیشبینی کنید؟
ساخت مستقل سه مرکز هزینه را بهتنهایی تأمین میکند: مجوز، انطباق و نقدینگی. قرارداد وایتلیبل معمولاً ابزارهای انطباق و اتصال نقدینگی را در کارمزد خود میگنجاند و فقط مجوز را بر عهده شما میگذارد.
هزینه مجوز و انطباق نظارتی در هر حوزه قضایی چقدر است؟
هزینه مجوز به حوزه قضایی بستگی دارد و اتحادیه اروپا از نظر زمانی حساسترین است. دوره گذار MiCA در سراسر اتحادیه اروپا در 1 ژوئیه 2026 به پایان رسید. موضع ESMA این است که ارائه خدمات به مشتریان اتحادیه اروپا بدون مجوز پس از این تاریخ نقض قوانین اتحادیه اروپاست.
اخذ مجوز علاوه بر کارمزد، الزام سرمایهای هم دارد. طبق ماده 67 MiCA، شرکتی که پلتفرم معاملاتی اداره میکند باید دستکم 150,000 یورو سرمایه احتیاطی یا یکچهارم هزینههای ثابت سربار سال گذشته را، هر کدام بیشتر باشد، نگه دارد و این رقم هر سال بازبینی میشود. شرکت باید تا زمانی که مجوزش معتبر است این سرمایه را حفظ کند.
در بریتانیا، ثبت کسبوکار داراییهای کریپتو تحت مقررات مبارزه با پولشویی در دسته درخواست 11,260 پوندی FCA قرار میگیرد و اخذ مجوز کامل تحت نظام 2027 نیز به آن اضافه میشود.
ایالات متحده مجوز واحد ندارد. چهلونه ایالت برای فعالیت صرافی مجوز انتقالدهنده پول (money transmitter license) را الزامی میدانند، هرچند چند ایالت فعالیت صرفاً کریپتویی بدون بخش فیات را معاف میکنند. نیویورک افزون بر مجوز ایالتی، BitLicense را با کارمزد درخواست 5,000 دلاری الزامی کرده است؛ ضمانتنامه (surety bond) مجوز ایالتی معمولاً حدود 500,000 دلار است. کالیفرنیا از 1 ژوئیه 2026 نظام ویژه خود را برای داراییهای دیجیتال اجرا کرده است.
کارمزدهای ایالتی بخش کوچک ماجراست. کار حقوقی ثبت درخواست در دهها ایالت، حضور در سطح ملی را به پروژهای شش تا هفترقمی (به دلار) تبدیل میکند که 12 تا 18 ماه طول میکشد.
تأمین نقدینگی نهادی چقدر هزینه دارد؟
تأمین مستقل نقدینگی یعنی حقالزحمه ثابت ماهانه، سرمایهای که در دفترهای سفارش خودتان بلوکه میشود و ماهها کار برای ایجاد رابطه با هر تأمینکننده؛ همه اینها پیش از کسب هر اسپردی.
بازارسازان و دیگر تأمینکنندگان نقدینگی، قیمتدهی دوطرفه را بر اساس تعداد پلتفرمها و جفتارزهایی که پوشش میدهند قیمتگذاری میکنند و در بازار فعلی 5,000 تا 50,000 دلار در ماه بهصورت حقالزحمه ثابت میگیرند. در این مدل، موجودی پشتوانه این قیمتها سرمایهای است که شما تأمین یا قرض میکنید و تا زمانی که صرافی به عمق نیاز دارد در دفترهای سفارش باقی میماند.
تعداد این تیمهای معاملاتی محدود است. در بزرگترین صرافی غیرمتمرکز، تأمین نقدینگی در دست گروه کوچکی از مشارکتکنندگان حرفهای متمرکز است. یک صرافی تازهکار برای جذب همین شرکتها با همه صرافیهای جاافتاده رقابت میکند.
بر اساس پروژههای فعال، B2BROKER هزینه تأمین نقدینگی در سال اول را 150,000 تا 500,000 دلار برآورد میکند که از روز باز شدن دفترهای سفارش باید پرداخت شود.
خرید نقدینگی تجمیعشده، این قراردادهای دوجانبه را با یک یکپارچهسازی واحد جایگزین میکند. هابی بومی کریپتو مانند B2CONNECT از B2BROKER، پلتفرم شما را به نقدینگی تجمیعشده از تأمینکنندگان متعدد متصل میکند. دفترهای سفارش شما با عمق تجمیعشده باز میشوند و مدیریت روابط با تأمینکنندگان بر عهده هاب است.
کدام هزینههای پنهان و دورهای بر ساخت مستقل اثر میگذارند؟
هزینههای عملیاتی دورهای، که نیروی انسانی در صدر آنهاست، ممکن است در همان سال اول فعالیت صرافی خودساخته از بودجه اولیه توسعه فراتر برود.
برای زیرساخت، امنیت و نیروی انسانی چه بودجهای لازم است؟
زیرساخت، ابزارهای امنیتی و کارکنان انطباق بزرگترین سطر هزینه دورهای یک صرافی خودساخته را تشکیل میدهند.
میزبانی بخش قابل پیشبینی است. بار کاری یک نود RPC بلاکچین روی AWS حدود 1,112 دلار در ماه هزینه دارد، بدون احتساب ترافیک خروجی که 0.09 دلار به ازای هر گیگابایت است. هر یکپارچهسازی بلاکچین جدید، علاوه بر خود پشته فناوری، هزینه نود خودش را دارد.
درگاههای پرداخت برای هر جابهجایی وجوه مشتری کارمزد تراکنش دریافت میکنند. صرافی این کارمزدها را در کارمزد واریز و برداشت خود لحاظ میکند.
آزمونهای امنیتی طبق تقویم تکرار میشوند. تست نفوذ یک اپلیکیشن وب 3,000 تا 15,000 پوند هزینه دارد و پس از هر نسخه مهم باید تکرار شود. شرکتهایی که مشمول آزمون نفوذ مبتنی بر تهدید DORA هستند، هر سه سال یک بار آزمونی اضافه دارند که هزینهاش اغلب از 50,000 پوند بیشتر میشود.
بزرگترین سطر هزینه، حقوق کارکنان است. تحلیلگر AML یا KYC در حوزه کریپتو در سطح مبتدی 60,000 تا 90,000 دلار و در سطح میانی 85,000 تا 130,000 دلار درآمد دارد. مسئول انطباق یا MLRO که این برنامه را اداره میکند 120,000 تا 180,000 دلار دریافت میکند؛ یعنی 20٪ تا 40٪ بیشتر از نقش معادل در بانک.
این نقشها اختیاری نیستند. بررسی ژوئیه 2026 FATF نشان داد که قوانین Travel Rule در 83٪ از حوزههای قضایی بررسیشده لازمالاجرا است، در حالی که یک سال پیشتر این رقم 73٪ بود. در بیشتر بازارهایی که یک صرافی میتواند در آنها فعالیت کند، غربالگری دادههای فرستنده و ذینفع اکنون کاری روزانه است که به نیروی انسانی نیاز دارد.
هزینههای پیشبینینشده و فراتر رفتن از بودجه چه تأثیری بر هزینه راهاندازی دارند؟
بخشی از افزایش هزینه در ساخت مستقل از هزینه امنیت ناشی میشود؛ سطری که بهسختی قابل برآورد است. پیشنهادهای قیمت شرکتهایی با اعتبار یکسان برای دامنه ممیزی یکسان تا سه تا پنج برابر با هم تفاوت دارند. تا زمانی که پیشنهادها نرسیدهاند، این سطر فقط یک حدس است.
رفع ایرادها این مشکل را تشدید میکند. هر یافته به معنای دوبارهکاری است و هر دور بررسی 5,000 تا 20,000 دلار به هزینه ممیزی اضافه میکند. درخواست مجوز با کد اصلاحشده در مرحله بررسی فنی منتظر میماند و در این مدت حقوق تیم همچنان پرداخت میشود.
فروشندهای که همین یافتهها را پیشتر روی پلتفرم خود رفع کرده است، بخشی از این ریسک را جذب میکند. مسیر سفارشی حتی وقتی پیشنهادهای اولیه مشابه به نظر میرسند، ریسک بیشتری برای فراتر رفتن از بودجه دارد.
هزینه کل مالکیت در چند سال چقدر است؟
هزینه کل مالکیت یعنی فاکتور اولیه بهعلاوه هزینه هر سال مجوز، ممیزی، حقوق و میزبانی پس از آن. این رقم هزینه راهاندازی صرافی ارز دیجیتال را به بودجهای تبدیل میکند که هیئتمدیره بتواند تصویب کند. همچنین عددی است که کارمزدهای صرافی باید آن را جبران کنند.
چه هزینههایی مصرف سرمایه در سال اول را تعیین میکنند؟
مصرف سرمایه در سال اول، آخرین هزینههای توسعه، نخستین کارمزدهای مجوز و سرمایه بلوکهشده، هزینه اولیه جذب نقدینگی و نخستین استخدامها را در یک رقم جمع میکند؛ رقمی که پیش از هر درآمدی باید پرداخت شود.
یک صرافی متوسط در اتحادیه اروپا که از صفر ساخته شده، آخرین فاکتورهای توسعه را میپردازد و همزمان نخستین هزینههای اخذ مجوز و حقالوکالهها نیز به سرمایه بلوکهشده اضافه میشود. حقالزحمه ثابت بازارساز از روز باز شدن دفترهای سفارش آغاز میشود. سه تا پنج نفر نیروی انطباق و عملیات پیش از ورود نخستین مشتری در فهرست حقوقبگیران هستند.
از آنجا که درآمد اغلب 18 تا 24 ماه پس از آغاز پروژه به دست میآید، ذخیره سرمایه باید کل این هزینه را بدون هیچ درآمدی از کارمزد معاملات پوشش دهد. کارمزدهای میکر و تیکر تنها پس از افزایش حجم معاملات شروع به جبران مصرف سرمایه میکنند.
چه هزینههایی در سال دوم و پس از آن ادامه دارند؟
از سال دوم، هزینهها از ساخت صرافی به حفظ مجوز آن منتقل میشوند و تمدیدها، ممیزیها و نگهداری جای توسعه را بهعنوان سطرهای اصلی هزینه میگیرند.
نگهداری یک پلتفرم سفارشی 10,000 تا 30,000 دلار در ماه هزینه دارد. MiCA حداقل سرمایه را هر سال در برابر یکچهارم هزینههای ثابت سربار بازبینی میکند. هر استخدام جدید، سرمایهای را که باید نگه دارید افزایش میدهد.
نهادهای ناظر قواعد را در طول اعتبار مجوز هم تغییر میدهند. ژاپن انتقال معاملات کریپتو از قانون خدمات پرداخت به قانون اوراق بهادار خود را در ژوئیه 2026 به تصویب رساند و انتظار میرود مفاد مربوط به کریپتو حدود سال 2027 لازمالاجرا شود. صرافیهای ثبتشده در آنجا بدون راهاندازی هیچ چیز تازهای با نظام جدیدی روبهرو خواهند شد.
مسیرهای راهاندازی صرافی ارز دیجیتال در یک نگاه چه تفاوتی دارند؟
بیشترین تفاوت سه مسیر راهاندازی در این است که بار هزینههای مستمر بر دوش چه کسی است. برای مقایسه، راهحل وایتلیبل صرافی ارز دیجیتال بسته به سطح خدمات از 8,000 تا 250,000 دلار هزینه دارد.
مجوز و سرمایه پشتوانه آن در همه ستونها بر عهده اپراتور میماند. هیچ مسیری بودجه مجوز را تغییر نمیدهد.
شرکتها چگونه میتوانند ریسک ساخت مستقل صرافی را کاهش دهند؟
کاهش ریسک ساخت مستقل صرافی یعنی گنجاندن مجوز، نقدینگی و نیروی انسانی در بودجه از روز اول، با همان ارقامی که در بالا آمد.
آن بخش از هزینه راهاندازی صرافی ارز دیجیتال که هیئتمدیره را غافلگیر میکند، همان هزینههایی است که هرگز در پیشنهاد قیمت توسعه نیامدهاند. برای ترتیب مراحل خود ساخت، مجوز، فناوری و نقدینگی را به همین ترتیب پیش ببرید.
توسعهدهندگان باتجربه و دامنه محدود چگونه ریسک را کاهش میدهند؟
استخدام مهندسان توسعه بلاکچین که پیشتر یک صرافی را راهاندازی کردهاند و محدود کردن نسخه اول به مجموعهای حداقلی از قابلیتها، هر دو با کوتاه کردن فهرست یافتههایی که ممیز بازمیگرداند، از فراتر رفتن هزینهها میکاهند.
نسخه اول حداقلی با ثبتنام، کیف پول و معاملات اسپات در تعداد محدودی جفتارز، بازار را با 150,000 تا 400,000 دلار محک میزند؛ بسیار کمتر از یک ساخت سفارشی کامل. معاملات مارجین، مشتقات و استیکینگ میتوانند تا زمانی که حجم معاملات هزینه آنها را تأمین کند به تعویق بیفتند.
مقیاسپذیری و برنامهریزی نظارتی چگونه هزینههای بلندمدت را کنترل میکنند؟
معماریای که برای ده برابر حجم امروز طراحی شده باشد، رشد را به یک تغییر پیکربندی تبدیل میکند. واحد انطباقی که تغییرات قوانین را طبق برنامه منظم پیگیری میکند، مانع از آن میشود که هر قانون جدید به یک کار مهندسی اضطراری تبدیل شود.
MiCA ارزش این رویکرد را نشان داد. مهلت آن سالها از پیش تعیین شده بود. شرکتهایی که انطباق را یک کارکرد دائمی میدانستند، درخواست خود را بهموقع ثبت کردند. آنهایی که چنین نکردند، فعالیت خود در اتحادیه اروپا را تعطیل کردند.
جایگزین تأمین مالی همه این سطرها بهتنهایی، یک اکوسیستم یکپارچه است؛ جایی که اجزای صرافی از یک پشته متصل واحد تأمین میشوند و هنگام بروز مشکل تنها یک مسیر پیگیری وجود دارد. راهحل جامع Crypto Exchange Turnkey از B2BROKER این پشته را بر پایه این اجزا گرد هم میآورد:
- B2TRADER، پلتفرم معاملاتی چنددارایی و چندبازاری
- B2CORE، سیستم CRM و بکآفیس با یکپارچهسازیهای KYC و پرداخت که از پیش راهاندازی شدهاند
- نقدینگی تجمیعشده از طریق B2CONNECT
- پرداختهای کریپتو از طریق B2BINPAY، شریک B2BROKER، یکپارچه با B2CORE
ارزش این مسیر به شرکتی بستگی دارد که پشت آن است. B2BROKER از سال 2014 زیرساخت کارگزاری و صرافی میسازد، به راهاندازی بیش از 500 کارگزاری کمک کرده و خود بیش از 10 مجوز نظارتی دارد.
اگر هیئتمدیره شما میان ساخت مستقل و همکاری با یک شریک تصمیمگیری میکند، پیش از استخدام نخستین مهندس دو بودجه چندساله را مقایسه کنید که در هر کدام پیشنهاد قیمت توسعه تنها یک سطر است.
سوالات متداول درباره هزینههای صرافی ارز دیجیتال
آیا ساخت صرافی غیرمتمرکز ارزانتر از صرافی متمرکز است؟
از نظر زیرساخت و نگهداری دارایی معمولاً بله؛ صرافی غیرمتمرکز روی قراردادهای هوشمند و کیف پولهای غیرامانی کار میکند، در حالی که صرافی متمرکز هزینه دفتر سفارش و نگهداری دارایی مشتریان را میپردازد. ممیزی قراردادها و هزینه انتقال نقدینگی میان زنجیرهها بخشی از این صرفهجویی را از بین میبرد. مسیر اخذ مجوز برای صرافیهای متمرکز نیز معمولاً روشنتر است.
ساخت و راهاندازی مستقل یک صرافی ارز دیجیتال معمولاً به تیمی با چه اندازه و چه نقشهایی نیاز دارد؟
یک راهاندازی کوچک با هشت تا دوازده نفر انجام میشود: مهندسان بکاند، یک معمار موتور تطبیق، متخصصان امنیت و DevOps و دستکم یک مسئول انطباق. پروژههای در سطح نهادی، واحدهای اختصاصی ریسک، حقوقی و پشتیبانی 24/7 را هم اضافه میکنند.
اگر هزینه ساخت مستقل صرافی ارز دیجیتال از بودجه اولیه فراتر برود چه میشود؟
فراتر رفتن از بودجه معمولاً به دوبارهکاریهای ممیزی، تأخیر در اخذ مجوز یا گسترش تدریجی دامنه پروژه برمیگردد. در این صورت شرکت باید میان تأمین مالی موقت، راهاندازی دیرتر یا کاهش قابلیتها یکی را انتخاب کند. ذخیره احتیاطی 15٪ تا 25٪ بیش از برآورد، بیشتر این موارد را پوشش میدهد.
آیا شرکت میتواند در میانه پروژه از ساخت مستقل صرافی به راهحل وایتلیبل تغییر مسیر دهد؟
بله، به بهای از دست رفتن کدی که تا آن زمان نوشته شده است. انتقال دادههای مشتریان و گردشکارهای انطباق به یک پلتفرم یکپارچه اغلب سریعتر از تکمیل پروژهای متوقفشده است. شرکتها زمانی این تغییر را انجام میدهند که تأخیر در اخذ مجوز یا تأمین نقدینگی، تاریخ راهاندازی را به خطر بیندازد.
شرکت پیش از آغاز ساخت مستقل صرافی ارز دیجیتال چه میزان ذخیره سرمایه باید داشته باشد؟
بسیار بیشتر از پیشنهاد قیمت توسعه. هزینههای مجوز، جذب نقدینگی و حقوق کارکنان به مدت 18 تا 24 ماه پیش از آنکه صرافی درآمدی کسب کند انباشته میشوند. شرکتی که این مدت را دستکم بگیرد، در میانه راهاندازی ناچار به حذف قابلیتها یا به تعویق انداختن درخواستهای نظارتی میشود.
مقالات پیشنهادی
در خبرنامه ما عضو شوید